Naj kulturna šola med srednje veliki šolami

Javni sklad za kulturne dejavnosti (JSKD) vsako leto osnovnim šolam podeli naziv NAJ KULTURNA ŠOLA. Ta naziv je potrebno obnoviti vsakih 5 let. V lanskem šolskem letu je bila za naj kulturno šolo izbrana OŠ Franceta Prešerna v Mariboru, ki je bila v petek, 21. septembra 2018, naša gostiteljica. Tam so za učence, učitelje – mentorje, ravnatelje in župane potekale različne delavnice. Učenci in učitelji so na OŠ Franceta Prešerna združili moči in za gostujoče učence pripravili 14 različnih delavnic, za mentorje 3 delavnice in za župane ter ravnatelje eno delavnico. To delavnico je vodil gospod Tone Partljič, ki je z ladjico župane in ravnatelje 9 nominiranih osnovnih šol popeljal na ogled mostov na Dravi. Delavnic so se lahko udeležile le šole, ki so se potegovale za naziv kulturna šola. Z vsake šole se je prireditve lahko udeležil ravnatelj, po en mentor ter pet učencev. Prav tako bo bili na prireditev povabljeni župani 9 nominiranih šol, ki so prejela posebna priznanja na področju kulture. Po delavnicah smo skupaj odšli na kosilo in se nato sprehodili po Mariboru. Naš sprehod se je končal v Slovenskem narodnem gledališču (SNG) Maribor, kjer je potekala slavnostna podelitev priznanj. Podelitve so se udeležili tudi gospod predsednik Borut Pahor, minister za kulturo in minister za šolstvo, znanost in šport. Kulturni program na prireditvi so pripravili učenci OŠ Franceta Prešerna v sodelovanju z igralci SNG Maribor.

OŠ Žirovnica je na podlagi 5-letnega preteklega dela na področju kulture prejela priznanje za NAJ kulturno šolo med srednje velikimi šolami. Ta naziv ji je podelila 7-članska komisija po pregledu vseh kulturnih dosežkov preteklih petih let. Tako laskav naziv je lahko prejela, ker na OŠ Žirovnica delujejo pevski zbori od 1. do 9. razreda pod vodstvom Slavice Magdič in Maše Hribernik, gledališke skupine od 4. do 9. razreda pod vodstvom Katje Lah, Mojce Velepec in Lidije Skoporec Knafelj, video krožek pod mentorstvom Andrejke Kramar in debatni klub od 6. do 9. razreda pod okriljem Metke El Jalkh. Zasluga za to je na strani otrok in njihovih mentoric, ki jih usmerjajo, spodbujajo in jih peljejo na različna tekmovanja. Poleg tega pa skupaj pripravijo različne kulturne dogodke na šoli in sodelujejo z drugimi društvi in občino. Prav tako je naša šola ta naziv prejela, ker se učenci udeležujejo likovnih in literarnih natečajev ter na njih posegajo po najvišjih odličjih. Mentorice Meta Čuk, Magda Češek in Jolanda Klobasa ter vse razredne učiteljice (Irena Bohinec, Mojca Velepec, Katja Lah, Veronika Pšenica, Barbara Pogačnik, Meta Zupan, Majda Rikanović, Petra Malnar Sedminek, Klavidja Peljhan in Sonja Osterman) in učiteljice podaljšanega bivanja, ki spodbujajo otroke k ustvarjanju in ki pošljejo njihove izdelke na likovne in literarne natečaje. Prav tako pa skrbijo za okrašenost šole preko celega šolskega leta ter popestrijo sceno šolskih in obšolskih kulturnih prireditev. K prejemu naziva so pripomogle tudi vse učiteljice, ki so se pretekla 4 leta dodatno izobraževale preko Erazmus+ (Barbara Cankar, Andrejka Kramar, Klavdija Peljhan, Maja Jazbec, Katja Lah, Petra Malnar Sedminek) in ki poskrbijo, da je v razredu tudi tuji učitelj (gospa Nataša Černe). Hvala vsakemu posebej in vsem, ki se dnevno trudijo, da so učenci na OŠ Žirovnica na področju kulture uspešni in da je njihov uspeh viden tudi izven šolskih sten.

Več si lahko preberete na: